Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szwedzi w Nowym Brzesku

Sadzenie wierzby

Treść

Przez kilka dni gościła w Nowym Brzesku delegacja szwedzka, której przedstawiciele nadzorowali sadzenie wierzby energetycznej na nadwiślańskich terenach w sąsiedniej Igołomii i w Prusach. Delegacja szwedzka podzieliła się swoimi doświadczeniami w uprawie wierzby z nowobrzeskimi samorządowcami.
- sprowadziliśmy ze Szwecji maszynę, która obsadziła ponad 300 tysiącami sadzonek wierzby energetycznej „Salix” na 25 hektarach pól w miejscowościach Igołomia i Prusy. Inwestorem jest konsorcjum, utworzone przez Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Econ-Bud, spółkę Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN oraz Akademię Rolniczą w Krakowie – powiedział nam szef firmy Econ-Bud Józef Szczerba, z inicjatywy którego doszło o całego przedsięwzięcia związanego z sadzeniem wierzby.
Według prezesa Econ-Budu, zasadzenie 25 ha wierzby na terenach nadwiślańskich w gminie Igołomia-Warzeńczycach i w Prusach, to dopiero początek dużego przedsięwzięcia. Obsadzone obecnie tereny staną się matecznikiem, z którego będziemy pozyskiwać sadzonki wierzby dla kolejnych plantacji nadwiślańskich, w tym na terenach gminy Nowe Brzesko już za rok - mówi Józef Szczerba.
Szefem przebywającej przez kilka di w Nowym Brzesku delegacji szwedzkiej był pochodzący z Poznania Przemysław Dobrzeniecki. – zatrzymaliśmy się w nowobrzeskim hotelu „Maria” nie tylko z uwagi na fakt, że stąd mieliśmy blisko do pracy, ale również ze względu na zainteresowanie wójta Jana Chojki paliwami ekologicznymi. Przywieziona ze Szwecji wierzba została zasadzona naszą maszyną w Igołomii. Za rok na wiosnę będziemy sadzić wierzbę w gminie Nowe Brzesko, Drwinia, Szczurowa, Niepołomice i w innych gminach. Wcześniej jednak, bo jeszcze w tym roku moja firma „Agrobransle” zorganizuje w Nowym Brzesku kolejną dużą konferencję samorządową poświęconą uprawie wierzby. Zanim jednak usiądziemy przy stołach, to wcześniej sprawdzimy w terenie, jak rośnie zasadzona przed paroma dniami przez nas wierzba. Nic nie przemawia lepiej do wyobraźni jak dobry przykład – powiedział nam przedstawiciel szwedzkiej firmy „Agrobransle”.
Przypomnijmy, że chęć nawiązania współpracy z konsorcjum i stałego odbioru nawet 100 tysięcy ton wierzbowych zrębek rocznie deklaruje Elektrownia "Stalowa Wola" S.A.
Tekst i fot.: (AF)
na fot: sadzenie wierzby na terenach nadwiślańskich w Igołomii

Autor: (af)